Contrast version
russian paralympic committee
Personal area

Russian Track and Field athletes won 12 gold medals, 10 silver medals and 7 bronze medals at the World IWAS Games 2015 being held in Sochi (Russia).

30 September 2015

 
The National Russian Team athletes in Athletics won 29 medals on the third day of the competitions of the World IWAS Games 2015 of the International Wheelchair and Amputee Sports Federation  held in Sochi, they are as follows:  12 gold medals, 10 silver medals and 7 bronze medals.
 
 
 
 
World IWAS Games 2015 are held in Sochi from the 26th of September to the 3r of October’2015.  More than 800 athletes  from 34 countries in six (6) sports participate  in the competitions.
 
 
The IWAS World Games gold medal  winners of the Russian Federation  are as follows:  Chermen Kobesov (for the second time), Evgeny Shvetsov, Alexei Kotlov, Dmitry Bibilov, Alexei Ashapatov, Evgeny Torsunov, Dias Izbasarov, Vladislav Frolov, Evgeny Malykh, Evgenia Trushnikova and Zhanna Fekolina.
Following the two-day event in Athletics, there  are 26 gold medals, 18 silver medals and 18 bronze medals on the “account” of the Russian National team, which has been heading the rating of the Medal List from the beginning.
The following National teams  have also entered the  first  five places on the Medal list:  National team of Poland (3  gold medals, 3 silver medals, 6 bronze medals); United Arab Emirates ( 3 gold medals, 3 silver medals, 2 bronze medals); Peoples Republic of China (3 gold medals, 2 silver medals, 4 bronze medals) and Finland (2 gold medals, 2 silver medals, 3 bronze medals).
Competition results for the 30th of September, Wednesday.
 
Men.400 m.
Class T35/37.
1.      Chermen Kobesov (Russia)-54,36 seconds.
2.      Andrey Vdovin (Russia) -54,79.
3.      Bolat Bejbars (Kazakhstan) -1 minute 08,42 seconds.
Class T36.
1.      Evgeniy Shvetsov (Russia) – 55,04.
2.      Andrey Zhirnov (Russia) – 56,02.
3.      Artem Arefiev (Russia) – 58,45.
 
 
Class 44/46/47.
1.      Alexei Kotlov (Russia) -49,15.
2.      Washington Assis Nasimento (Brasilia) – 51,13
3.      Willie Martines (Venezuella) – 54,19.
 
Class T53/54.
1.      Huan Valladares (Venezuela) -49,57.
2.      Salem Alshehhi (United Arab Emirates) – 51,98.
3.      Vitaliy Marchenko (Kazakhstan) -1.00,51.
Men. Shot put.
Class F32/33/34.
1.      Dmitry Bibilov (Russia) – 21,63 m.
2.      Abdulla Hayaei (United Arab Emirates) -27,33.
3.      Nikita Oblerov (Russia) – 24,70.
 
 
Class F51/52.
1.      Velimir Sandor (Croatia) – 17,45.
2.      Miroslav Matich (Croatia) – 9,15.
3.      Sergey Tikhonov (Russia) – 8,88.
 
Class F53/54.
1.      Marijan Presekan (Croatia) – 14,29.
 
 
 
Class F56/57.
1.      Alexei Ashapatov (Rusia) -39,75.
2.      Alexander Putkov (Russia) – 37,94.
3.      Yung Zhang (China)- 37,35.
Men.Long Jump
Class T35/36.
1.      Evgeny Torsunov (Russia) -5,81.
2.      Rodrigo Parreira da Silva (Brasilia) – 5,39.
3.      Martsin Mielzarek (Poland) – 5,11.
 
 
 
Class T37/38.
1.      Chermen Kobesov (Russia) – 6,08.
2.      Vladislav Barinov (Russia) -5,81.
3.      Andrey Poroshin (Rusia) -5,77.
 
Class T42/44
1.      Dias Izbasarov (Russia; T42) -6,07.
2.      Vadim Aleshkin (Russia; T44) – 6,44.
3.      Masijezh Lepiato (Poland; T44) – 6,30.
Men. Shot Put.
Class F32/34.
1.      Vladislav Frolov (Russia)-9,20.
2.      Nikita Oblerov (Russia) -9,79.
3.      Abdulla Hayaei (United Arab Emirates) – 8,71.
Class F33.
1.      Evgeniy Malykh (Russia) -11,86.
2.      Alexander Krupin (Russia) -11,31.
3.      Dmitry Bibilov (Russia) – 7,57.
 
Women. 100 m.
Class T53/54.
 
 
1.      Amanda Kotadja (Finland) -16,64.
2.      Laidzhu Ven (china) -18,50.
3.      Irina Gulyaeva (Russia) – 18,71.
 
 
Women.1500 m.
Class T52/53/54.
1.      Jing Ma (China) – 3.29,45.
2.      Irina Gulyaeva (Russia) – 4.10,45.
3.      Svetlana Konovalova (Russia)-4.31,72.
 
 
Women. 400 m.
Class T52/53/54.
1.      Jing Ma (China) -54,91.
2.      Fang Gao (China) -56,24.
3.      Amanda Kotadzha (Finland) -57,97.
 
 
Class T37/44/47.
1.      Evgenia Trushnikova (Russia)- 1.04,68.
2.      Anastasia Solovieva (Russia) -1.02,72.
3.      Ksiahong Vang (China) – 1.14,20.

Women. Javelin Throw.
Class T37/44/46/47.
1.      Katardzhina Piekart (Poland) -35,95.
2.      Najbis Morillo (Venezuela) – 21,00.
3.      Mariam Almatrushi (United Arab Emirates) – 30,10.
 
 
Women. Long Jump.
Class T37/42/46/47.
1.      Zhanna Fekolina (Russia) -4,79.
2.      Anna Sapozhnikova 9Russia) -4,31.
3.      Marta Langer (Poland) – 4,29.



+7 (499) 922 11 90
101000, Moscow, Turgenevskaya sq., 2