Contrast version
russian paralympic committee
Personal area

Results of the fourth day of the Open Russian National competitions in the sports included in the program of the Paralympic Winter Games

25 March 2018

On March 25, in Peresvet (Moscow region), the fourth competitive day of the Open Russian National competitions in the sports included in the program of the 2018 Paralympic Winter Games in Pyeongchang (Republic of Korea) was completed.

Today, biathlon competitions took place at a distance of 12.5 km in all functional classes, as well as the fourth round of Para ice hockey competitions.

Competitions in cross-country skiing and biathlon were attended by the athletes who were not allowed to participate in the 2018 Paralympic Games in Pyeongchang (Republic of Korea)

Biathlon

The winner of the biathlon competitions in the class of "sitting" athletes at a distance of 12.5 km was Alexei Bychenok (Moscow), who finished the race with a “clean” shooting. The final time of Alexei - 41: 43,8. On the second - Ivan Golubkov (Republic of Komi) (3 misses, final time - 41: 54,1), on the third - Roman Petushkov (Moscow) (3 misses, total time - 42: 34,1).

Among the standing athletes, Vladislav Lekomtsev (Udmurt Republic) won the gold medal with the final time of 34: 05.7, the silver medal - Vitaliy Malyshev (Moscow region) (1 miss, the final time - 34: 56.4), bronze - Alexander Pronkov (Moscow) (6 misses, the final time - 35: 32,4).

Among the biathlon athletes who performed in the category of visually impaired athletes, Stanislav Chokhlaev (Tyumen region, athlete-guide Oleg Kolodiychuk) won the gold medal (without misses, the final time was 33:41.9), silver medal - Nikolai Polukhin (Tyumen region, Eduard Berezin) (2 misses, the final time - 35: 15,7), the third was Nikita Povarov (Krasnoyarsk Territory, athlete-guide - Pavel Eliseev) (1 miss, the final time - 37: 35.1).

Para Ice Hockey

Today, there were three games of the fourth round.

The combined team of Moscow beat the national team of St. Petersburg with a score of 7: 0. A hat-trick from Alexander Shcherbakov, a double from Roman Severin, Dmitry Frolov and Igor Maletsky scored per puck.

Team "Ugra" won the team of Hawks from the Orenburg region with a score of 5: 0. Double pucks for Nikolay Terentyev, per one puck on the account of Vladimir Pyzin, Nikolai Chukhontsev and Konstantin Shikhov.

Phoenix from Moscow Region beat the Bashkir Pirates with a score of 10:1. In Moscow Region team Dmitry Lisov scored three goals, two - Alexei Amosov and Maxim Kuzminyh, per one goal by - Ayrat Hamzin, Sergei Panfilov and Vadim Selyukin. Player of the Bashkir Pirates Arthur Saitgareyev scored the only goal.

Press Service of the Russian Paralympic Committee





+7 (499) 922 11 90
101000, Moscow, Turgenevskaya sq., 2