Contrast version
russian paralympic committee
Personal area

On the starting day of Swimming competitions at the water lanes within the IWAS World Games 2015 of the International Sports Federation of the Wheelchairs and Amputees being held in Sochi, Russian National Team swimmers won 8 medals of the highest awar

29 September 2015
On the starting day of Swimming  competitions at  the  water lanes within the IWAS World Games 2015 of the International Sports Federation of the Wheelchairs and Amputees being held in Sochi, Russian National Team swimmers won 8 medals of the highest award, whereas 10 of them are silver medals and 8 are bronze ones.
 
The World IWAS Games are being staged in Sochi from the 26th of September till the 3rd of October’2015.  There are more than 800 athletes from 34 countries competing in the said events.
 
 
The champions of the Games competitions held on Tuesday are Russian athletes Roman Zhdanov, Andrey Granichka, Sergey Sukharev, Andrey Kalina, Olesya Vladykina, Nina Ryabova and two relay teams, participated in the following  sports disciplines: 4x100 Men free style (Andrey Gladkov, Denis Tarasov, Eduard Samarin, Dmitry Grigoriev) and Women Free Style (Ani Palyat, Xenia Sogomonyan, Natalia Mamlina, Nina Ryabova).
The following swimmers also rose onto the Podium of honor during the first Swimming competition day: athletes from the national teams of China (4 gold medals; 1 silver medal, 2 bronze medals); the team of Belgium  (1 gold medal); Singapore (1 gold medal); Poland (1 silver medal; 1 bronze medal); Japan (1 silver medal); Kazakhstan (1 silver medal); Croatia (1 bronze medal);  Czech Republic  (1 bronze medal); and India (1 bronze medal).
 
Competition results for the 29th of September, Tuesday.
 
Men. Free style. 200 m.
Class S1-S2.
1.       Yang Yang (China) – 4 minutes and 15,27 seconds.
2.       Dmitriy Kokarev (Russia)- 4.37,60.
3.       Shami Mirzoevi (Russia) – 5.11,88
Class S3.
1.       Li Hanhua (China) -3.20,01
2.       Alexander Makarov (Russia) – 3.38,57.
3.       Magomed Hohluhoev (Russia)- 4.36,67.
Class S4-S5.
1.       Roman Zhdanov  (Russia) -3.15,12.
2.       Vyacheslav Tyagunov (Russia) -3. 25,04.
3.       Andrey Bitkin (Russia) -3.26,51.
 
 
Medley. 200 m.
 
Class SM10.
1.       Swen Dekessteker (Belgium) – 2.18.34.
2.       Dmitry Bartasinskiy (Russia) -2.22, 98.
3.       Alexey Bugaenko (Russia) – 2.23,60.
 
Class  SM7.
1.       Sergey Suharev (Russia) – 2.50,20.
2.       Andrey Gladkov (Russia) – 2.54,10.
3.       Adhav Suyash Narajan (India) – 2.59,13.
Class SM8.
 
1.       Song Maodang (China) -2.36,40.
2.       Maxim Borodaev (Russia) -2.42,58.
3.       Viktor Chebotarev (Russia) -2.57,90.  
 
Class SM9.
1.       Andrey Kalina (Russia) – 2.18,61.
2.       Eduard Samarin (Rusia) -2.28,53.
3.       Christiyan Vincetich (Croatia) -2.31,41.
Women. Free Style. 200 m.
Class S1-S5.
 
1.       Tereza Goh Rui Si (Singapore) – 3.47,92.
2.       Natalia Butkova (Russia) – 3.54,53.
3.       Lyubov Kazarina (Russia) -4.36,20.
4.        
Medley. 200 m.
 
Class SM5-SM6.
1.       Lu Dong (China) – 3.18,78.
2.       Anastassia Diodorova (Russia) – 3.21,26.
3.       Irina Devyatova (Russia) – 3.50,87.
Class SM7-SM8.
1.       Olesya Vladykina (Russia) – 2.53,68.
2.       Zang Yung (China) – 3.12,65.
3.       Ani Palyan (Russia) – 3.15.95.
 
Class SM9-SM10.
1.       Nina Ryabova (Russia) – 2.38,01.
2.       Olivia Yablonska (Poland) -2.44,57.
3.       Paulina Vosnyak (Poland) – 3.48,66.
 
 
Relay. Free style. 4 x100 m.
 
 
Men.
1.       Russia – 3.57,60.
2.       Kazakhstan – 4.43,21.
3.       China – 4.55,85.
 
 
Women.
1.       Russia – 4.42,60.
2.       Japan – 5.13,75.
3.       China – 5.20,33



+7 (499) 922 11 90
101000, Moscow, Turgenevskaya sq., 2