Contrast version
russian paralympic committee
Personal area

10 men's and 8 women's teams take part in the Russian Goalball Championship for the Sports of the Blind

01 April 2021
10 men's and 8 women's teams take part in the Russian Goalball Championship for the Sports of the Blind.

Competitions are held in the city of Ramenskoye (Moscow region) at the Borisoglebsky Sports Palace from March 31 to April 8.

The group stage matches will take place from 1 to 4 April.

Among men in group A there are teams: Tula region 1, Moscow 2, Moscow region 1, Moscow region 2 and Nizhny Novgorod region.

In group B - Novosibirsk region, Moscow 1, Moscow region 3, Krasnodar region and Tula region 2.

Among women in group A there are teams: Vologda Oblast, Tula Oblast, Krasnodar Krai and Nizhny Novgorod Oblast.

Group B includes Kaluga Region 1, Kaluga Region 2, Yaroslavl Region and Moscow Region.

According to the competition regulations, 4 teams from each group will advance to the final part of the championship.

The quarterfinal matches among men will take place on April 4, and on April 5, in the first half of the game day, among women.

On April 5, in the afternoon of the game day, the semi-finals will be held.

The winners and prize-winners of the competition will be determined on April 6.

 
GAME SCHEDULE

1 APRIL

09-30 Novosibirsk region-Tula region-2 (m).

10-15 Kaluga Region-1 - Moscow Region (f).

11-00 City Moscow-1 - Krasnodar Territory (m).

11-45 Tula Region-Krasnodar Territory (f).

12-30 City Moscow-2 - Moscow region-2 (m).

 

15-00 Vologda region-Nizhny Novgorod region (f).

15-45 Kaluga Region-2 - Yaroslavl Region (f).

16-30 Tula region-1- Nizhny Novgorod region (m).

17-15 Moscow region - Novosibirsk region (m).

 
2 APRIL


09-30 Tula region-2 - City of Moscow-1 (m).

10-15 Nizhny Novgorod region-City Moscow-2 (m).

11-00 Nizhny Novgorod region-Tula region (f).

11-45 Moscow region-2 - Moscow region-1 (m).

12-30 Krasnodar Territory-Moscow Region-3 (m).

 

15-00 Moscow Region-Kaluga Region-2 (f).

15-45 Moscow region-1 - Tula region-1 (m).

16-30 Yaroslavl Region-Kaluga Region-1 (f).

117-15 Krasnodar Territory-Vologda Region (f).

 
APRIL 3

09-30 Tula region-1-City Moscow-2 (m).

10-15 Novosibirsk region-City Moscow-1 (m).

11-00 Nizhny Novgorod region-Moscow region-2 (m).

11-45 Tula region-2-Krasnodar region (m).

12-30 Yaroslavl Region-Moscow Region (f).

 

15-00 City Moscow-2-Moscow region-1 (m).

15-45 City Moscow-1-Moscow region-3 (m).

16-30 Moscow region-2-Tula region-1 (m).

17-15 Krasnodar Territory-Novosibirsk Region (m).

 
APRIL, 4

09-30 Moscow region-1-Nizhny Novgorod region (m).

10-15 Moscow region-3-Tula region-2 (m).

11-00 Krasnodar Territory-Nizhny Novgorod Region (f).

11-45 Vologda Oblast-Tula Oblast (f).

12-30 Kaluga Region-1-Kaluga Region-2 (f).

 

15-00 ¼ final (m). A1-B4 match 33

15-45 ¼ final (m). B2-A3 match 34

16-30 ¼ final (m). B1-A4 Match 35

17-15. ¼ final (m). A2-B3 match 36

 
APRIL 5


09-30 ¼ final (w). A1-B4 match 37

10-15 ¼ final (w). B2-A3 match 38

11-00 ¼ final (w). B1-A4 match 39

11-45 ¼ final (w). A2-B3 masts 40

 

15-00 ½ final (w). pair 37-38 winners

15-45 ½ finals (w). pair 39-40 winners

16-30 ½ final (m). pair 33-34 winners

17-15 ½ final (m). Pairs 35-36 Winners

 
6 APRIL


09-30 Game for 3rd place (w).

10-15 Game for 3rd place (m).

11-00. FINAL (w).

12-00. FINAL (m).




+7 (499) 922 11 90
101000, Moscow, Turgenevskaya sq., 2