Версия сайта для слабовидящих
Паралимпийский комитет России
личный кабинет

Gold




NameResultSportsDisciplineRecordClass
Svetlana KUZNETSOVAArmwrestlingWomen`s ARM2 left hand under 65 kg
Vladimir MELNIKOVArmwrestlingMen`s ARM1 left hand under 75 kg
Sergey VYATKINArmwrestlingMen`s ARM1 left hand over 75 kg
Konstantin RABINOVICHArmwrestlingMen`s ARM1 left hand under 55 kg
Yusup YUSUPALIEVArmwrestlingMen`s ARM2 left hand under 90 kg
Ruslan MAMEDOVArmwrestlingMen`s ARM2 left hand over 90 kg
Tagir MAGOMEDOVArmwrestlingMen`s ARM2 left hand under 70 kg
Pavel DZHEMAZEDINOVArmwrestlingMen`s ARM2 left hand under 60 kg
ZHDANOV Poman3:15.12Swimming200 m Freestyle Men S4-S5
RYABOVA Nina2:38.01Swimming200 m Individual Medley Women SМ9-М10
Kashaev Stanislav9.09 (889)AthleticsMen shot put 52/53/54
Prokhorov Nikita46.20AthleticsMen javelin 46
ROKKADAR THIPPESWAMY45.10AthleticsMen javelin 42
BHASKAR12.55AthleticsMen 100 m 44
Lyashchenko Alexandr45.37 (909)AthleticsMen javelin 36/37/40
RUI SI THERESA Goh3:47.92Swimming200 m Freestyle Women S5
Prokhorov Anton12.80AthleticsMen 100 m 42
YANG Yang4:15.27Swimming200 m Freestyle Men S1-S2
WASHINGTON ASSIS DO NASCIMENTO11.21 (949)Athletics
HANHUA Li3:20.01Swimming200 m Freestyle Men S3
Nazirov RasulTable tennisMen 1-2 class
NASEIB AREIDAT19.06 (756)AthleticsMen 100 m 52/53
SALEM ALSHEHHI14.83AthleticsMen 100 m 54
Kobesov Chermen11.81 (955)AthleticsMen 100 m 37/38
DONG Lu3:18.78Swimming200 m Individual Medley Women SМ5-SМ6
Safronov Dmitrii15.34AthleticsMen 100 m т35
DACIAN MACKSINTable tennisMen 3 class
Arefyev Artem4.33.93 (1037)AthleticsMen 1500 m 36/37/45/46
Vylobkova AnnaTable tennisWomen 1-3 class
VLADYKINA Olesia2:53.68Swimming200 m Individual Medley Women SМ7-SМ8
Torsunov Evgenii12.09AthleticsMen 100 m т36
YA-CHU LEETable tennisWomen 4-5 class
DANIELA TODOROVA7.03 (1617)AthleticsWomen shot put 55/57
Bogacheva Mariya6.93AthleticsWomen shot put 54
XIA ZHOU14.97 (1097)AthleticsWomen 100 m 35/36
Krivenok Svetlana5.62 (909)AthleticsWomen shot put 33/34
SUKHAREV Sergey2:50.20Swimming200 m Individual Medley Men SМ7
MIKHAILOVA EKATERINA14.07 (918)AthleticsWomen 100 m 42/44/46
Rodomakina Nikol12.49AthleticsWomen 100 m 47
MOHHAMED ALHAMADI16.11AthleticsMen 100 m 34
MAODANG Song2:36.40Swimming200 m Individual Medley Men SМ8
RUZHDI RUZHDI11.80AthleticsMen shot put 55
KALINA Andrei2:18.61Swimming200 m Individual Medley Men SМ9
Maciej LEPIATO2.05 (1220)AthleticsMen high jump 44/47
Lukasz MAMCZARZ178AthleticsMen high jump 42
JONAS SPUDIS51.11AthleticsMen javelin 44
Ashapatov Alexey13.87 (1987)AthleticsMen shot put 56-57
SVEN Decaesstecker2:18.34Swimming200 m Individual Medley Men SМ10
Sapozhnikova Anna14.24AthleticsWomen 100 m 37
RUSSIA (Gladkov Andrei, Tarasov Denis, Samarin Eduard, Grigoyev Dmitry3:57,60SwimmingRelay 4 х 100 m Freestyle Men
RUSSIA (Palian Ani, Sogomonian Kseniia, Mamlina Natalia, Ryabova Nina4:42.60SwimmingRelay 4 х 100 m Freestyle Women
GRANICHKA Andrei2:51.66Swimming200 m Individual Medley Men SМ5-SМ6
Svetlana KUZNETSOVAArmwrestlingWomen`s ARM2 right hand under 65 kg
Vladimir MELNIKOVArmwrestlingMen`s ARM1 right hand over 75 kg
Sergey VYATKINArmwrestlingMen`s ARM1 right hand under 75 kg
Yusup YUSUPALIEVArmwrestlingMen`s ARM2 right hand over 90 kg
Alexandr IZOTOVArmwrestlingMen`s ARM2 right hand under 90 kg
Tagir MAGOMEDOVArmwrestlingMen`s ARM2 right hand under 70 kg
Niyas IZMAILOVArmwrestlingMen`s ARM2 right hand under 60 kg
Konstantin RABINOVICHArmwrestlingMen`s ARM1 right hand under 55 kg
LINGLING Song5:53.15Swimming400 m Freestyle Women S6
PALIAN Ani5:31.11Swimming400 m Freestyle Women S7-S8
JABLONSKA Oliwia4:52.54Swimming400 m Freestyle Women S9-S10
GRANICHKA Andrei5:21.51Swimming400 m Freestyle Men S6
BARTASINSKIY Dmitry4:20.63Swimming400 m Freestyle Men S9-S10
Amanda Kotaja16.64 (901)AthleticsWomen 100 m 53/54
Shvetsov Evgeniy55.04AthleticsMen 400 m 36
GLADKOV Andrei1:12.87Swimming100 m Backstroke Men S7-S8
Kotlov Alexey49.15 (986)AthleticsMen 400 m 44/46/47
VENDULA Duskova1:17.27Swimming100 m Freestyle Women S8
MAKAROV Alexander1:46.85Swimming100 m Freestyle Men S1-S3
Trushnikova Evgeniya1.04.68 (1030)AthleticsWomen 400 m 37/44/47
PETRU IFROSATable tennisMen 4 class
MING-CHIH CHENGTable tennisMen 5 class
Saunin AlekseiTable tennisMen 6-8 class
Karmaeva InnaTable tennisWomen 6-10 class
DMITRI BIBILOV21.63 (659)AthleticsMen discus 32/33/34
Katarzyna PIEKART35.35 (986)AthleticsWomen javelin 37/44/46/47
Kobesov Chermen54.36AthleticsMen 400 m 35/37
Fekolina Zhanna4.79 (1089)AthleticsWomen long jump 37/42/46/47
VLADISLAV FROLOV9.20 (881)AthleticsMen shot put 32/34
JING MA3.29.45AthleticsWomen 1500 m 52/53/54
Kobesov Chermen6.08 (993)AthleticsMen long jump 37/38
Torsunov Evgenii5.81AthleticsMen long jump 35/36
Malykh Evgeniy11.86AthleticsMen shot put 33
JING MA54.91 (999)AthleticsWomen 400 m 52/53/54
Henry Manni51.79 (1045)AthleticsMen 400 m 34/52
JUAN VALLADARES49.57 (818)AthleticsMen 400 m 53/54
VELIMIR SANDOR17.45 (831)AthleticsMen discus 51/52
Izbasarov Diias6.07 (974)AthleticsMen long jump 42/44
YINAN Wang4:44.87Swimming400 m Freestyle Men S7-S8
ZULFIYA Gabidullina3:50.59Swimming150 m Individual Medley Women SМ1-SМ4
MARIJAN PRESECAN14.29 (537)AthleticsMen discus 53/54
ZHDANOV Poman2:38.40-782 POINTSwimming150 m Individual Medley Men SМ1-SМ4
YAZHU Feng2:22.43Swimming100 m Backstroke Women S1-S2
YING Zhang1:23.27Swimming100 m Backstroke Women S6-S7
VLADYKINA Olesia1:21.76Swimming100 m Backstroke Women S8
RYABOVA Nina1:12.53Swimming100 m Backstroke Women S9-S10
YANG Yang2:04.37Swimming100 m Backstroke Men S1-S2
LENSKII Viacheslav1:25.65Swimming100 m Backstroke Men S6
XIAOBING Liu1:06.67Swimming100 m Backstroke Men S9
Ashapatov Alexey39.75 (1656)AthleticsMen discus 56/57
KARDO Ploomipuu1:02.53Swimming100 m Backstroke Men S10
ZULFIYA Gabidullina1:43.60-835 POINTSwimming100 m Freestyle Women S1-S5
PALIAN Ani1:12.58Swimming100 m Freestyle Women S6-S7
JABLONSKA Oliwia1:04.37Swimming100 m Freestyle Women S9-S10
TARASOV Denis0:58.37Swimming100 m Freestyle Men S8
STIKHOENKO Viadislava6:42.82-135 POINTSwimming200 m Freestyle Women S1-3
GRIGORYEV Dmitry0:55.14Swimming100 m Freestyle Men S10
KALINA Andrei0:59.09Swimming100 m Freestyle Men S9
GRANICHKA Andrei1:10.14Swimming100 m Freestyle Men S6
MAKAROV Alexander0:51.49Swimming50 m Backstroke Men S3
KALINA Andrei1:09.60Swimming100 m Breaststroke Men SВ8
CHERNIAEV Dmitrii1:27.56Swimming100 m Freestyle Men S4-S5
Amanda Kotaja31.00AthleticsWomen 200 m T 52/54
Henry Manni29.65AthleticsMen 200 m T 34
Kalashian Artem27.52AthleticsMen 200 m T 35
Vdovin Andrei24.05 (909)AthleticsMen 200 m T 37/38
ZHDANOV Poman0:51.31Swimming50 m Backstroke Men S4
DENISLAV STEFANOVTable tennisMen 9-10 class
Torsunov Evgenii24.87AthleticsMen 200 m T 36
KELLY BARRETO PEIXOTO7.51 (762)AthleticsWomen Shot Put F 40/41/44/46
Vertinskaya Irina12.04 (1029)AthleticsWomen Shot Put F 36/37
XIA ZHOU29.48 (1246)AthleticsWomen 200 m T 35/36/37/38
Alicja FIODOROW26.12 (936)AthleticsWomen 200 m T 44/46/47
Tomasz PAULINSKI42.39 (976)AthleticsMen Discus Throw F 35/36/37
Kuznetsov Alexey26.79 (908)AthleticsMen Javelin Throw F 33/34/54
JUAN VALLADARES29.29 (651)AthleticsMen 200 m T 52/53/54
Prokhorov Anton26.29 (883)AthleticsMen 200 m T 42/44
SUKHAREV Sergey1:04.36Swimming100 m Freestyle Men S7
VARFOLOMEEV LEONID2.07.367 (862.177)AthleticsMen 800 m T 36/37/45/46
DONG Lu0:39.37 - 755 POINTSwimming50 m Butterfly Women S1-S7
KHOLUKHOEV Magomed1:24.30 - 289 pointSwimming50 m Butterfly Men S1-S5
EFROSININ Egor0:32.97Swimming50 m Butterfly Men S6-S7
Aleksi Kirjonen28.29 (1431)AthleticsMen Javelin Throw F 56/57
LINGLING Song1:48.27Swimming100 m Breaststroke Women SВ4-SВ5
FANG GAO2.16.35 (611)AthleticsWomen 800 m T 53/54
PAMELLA Cruz de andrade1:48.81Swimming100 m Breaststroke Women SВ6-SВ7
VLADYKINA Olesia1:19.64Swimming100 m Breaststroke Women SВ8-SВ9
EFROSININ Egor1:25.88Swimming100 m Breaststroke Men SВ7
GRANICHKA Andrei1:30.07Swimming100 m Breaststroke Men SВ4-SВ5
Bartosz TYSZKOWSKI44.84 (1011)AthleticsMen Discus Throw F 40/41
TIEN DAT Le1:39.51Swimming100 m Breaststroke Men SВ6
Henry Manni1.57.46 (854)AthleticsMen 800 m T 34/53/54
Russia (Artakhinova Stepanida, Zubar Aleksandr)153ArcheryCompound Open Mixed Team
WESLEY SILVA RODRIGUES DA CRUZ12.29 AthleticsMen Shot Put F 42
China (Chen Yegang, Cheng Changjie, Huang Tianci)5ArcheryRecurve Men Open Team
GRIGORYEV Dmitry1:11.08Swimming100 m Breaststroke Men SВ9
MINDAUGAS BILIUS14.76AthleticsMen Shot Put F 37
Korea (Lee Ouksoo, Kweon Hyunju, Go Sungkil)216ArcheryCompound Men Open Team
Prokhorov Nikita48.77 (1102)AthleticsMen Discus Throw F 44/46
Elmin Alexander13.38 (1081)AthleticsMen Shot Put F 35/36
YANG Yang0:59.19Swimming50 m Backstroke Men S1-S2
EKATERINA POTAPOVA7.47 (1135)AthleticsWomen Discus Throw F 32/33/34/51
GUOFEN Meng0:52.69 - 1200 POINTSwimming50 m Backstroke Women S1-S5
BITKIN Andrei0:44.69Swimming50 m Backstroke Men S5
YAWEI JIN14.46.46AthleticsWomen 5000 m T 54
MAODANG Song1:01.69Swimming100 m Butterfly Men S8-S9
GRIGORYEV Dmitry0:58.91Swimming100 m Butterfly Men S10
JABLONSKA Oliwia1:09.62Swimming100 m Butterfly Women S8-S10
Spartak GAZZAEVTaekwondoMen`s K41 over 75 kg
Sevil ABDULOVATaekwondoWomen`s K41 under 58 kg
Sakinat MAGOMEDOVATaekwondoWomen`s K41 under 49 kg
Viktor ALEXANDROVTaekwondoMen`s K41 under 75 kg
Vladislav KRICHFALUSHIYTaekwondoMen`s K41 under 61 kg
Mahmet Sami SARACTaekwondoMen`s K42 under 61 kg
Mahdi POURRAHNAMAAHMADGOURABITaekwondoMen`s K44 under 75 kg
Rovshan GAHRAMANLITaekwondoMen`s K44 under 61 kg
Namig ABBASOVTaekwondoMen`s K43 under 61 kg
Ashar AZIZIAGHDAMTaekwondoMen`s K44 over 75 kg
DANIELA TODOROVA17.70 (1687)AthleticsWomen Javelin Throw F 56/57
Bogacheva Mariya16.10 (900)AthleticsWomen Javelin Throw F 33/34/54
Kotlov Alexey22.25AthleticsMen 200 m T 47
LINGLING Song0:37.79Swimming50 m Freestyle Women S5-S6
VLADYKINA Olesia0:32.08Swimming50 m Freestyle Women S7-S8
RYABOVA Nina0:28.78Swimming50 m Freestyle Women S9-S10
KOKAREV Dmitrii1:03.20Swimming50 m Freestyle Men S1-S2
HANHUA Li0:46.89Swimming50 m Freestyle Men S3
ZULFIYA Gabidullina0:48.71 - 902 POINTSwimming50 m Freestyle Women S1-S4
SAMARIN Eduard0:27.17Swimming50 m Freestyle Men S9
JULIA ALEXEEVA141ArcheryWomen’s Individual Compound Open
ZHDANOV Poman0:39.39Swimming50 m Freestyle Men S4
TIAGUNOV Viacheslav0:38.31Swimming50 m Freestyle Men S5
ALEKSANDR ZUBAR144ArcheryMen’s Individual Compound Open
LENSKII Viacheslav0:33.60Swimming50 m Freestyle Men S6
SUKHAREV Sergey0:28.45Swimming50 m Freestyle Men S7
DECHKO OVCHAROV40.18AthleticsMen Discus Throw F 42
MIHAIL HRISTOV6.52AthleticsMen Long Jump F 46
TARASOV Denis0:25.87Swimming50 m Freestyle Men S8
GRIGORYEV Dmitry0:25.28Swimming50 m Freestyle Men S10
KONSTANTIN DONSKOI128ArcheryMen’s Individual W1
RUSSIA (VDOVIN, SAFRONOV POROSHIN, SHVETSOV)44.94AthleticsMen Relay 4х100 m T 35/38
ZULFIYA Gabidullina1:21.83 - 666 POINTSwimming50 m Breaststroke Women SВ1-SВ3
TOMAS Hlavinka0:59.44 - 543 POINTSwimming50 m Breaststroke Men SВ1-SВ3
Prokhorov Nikita15.37 (980)AthleticsMen Shot Put F 42/44/46
RUSSIA (Mamlina Natalia, Vladykina Olesia, Ryabova Nina, Palian Ani)5:15.11SwimmingMedley Relay 4 х 100 m Women
RUZHDI RUZHDI36.52AthleticsMen Discus Throw F 55
Russia (Glagkov Andrei, Kalina Andrei, Grigoryev Dmitry, Tarasov Denis)4:23.15SwimmingMedley Relay 4 х 100 m Men
Bartosz TYSZKOWSKI13.36 (1013)AthleticsMen Shot Put F 40/41
BATO TSYDENDORZHIEV6ArcheryMen’s Individual Recurve Open
HUILIAN YAN6ArcheryWomen’s Individual Recurve Open
Vertinskaya Irina28.69 (862)AthleticsWomen Discus Throw F 36/37/40/41/44/46
DANIELA TODOROVA15.18 (2184)AthleticsWomen Discus Throw F 54/55/57
Ayshat RAMAZANOVATaekwondoWomen`s K44 under 58 kg
Aynur MAMMADOVATaekwondoWomen`s K44 over 58 kg
Busa GORTaekwondoWomen`s K44 under 49 kg
Nyshan OMIRALITaekwondoMen`s K42 over 75 kg
Nijat MUSLUMOVTaekwondoMen`s K42 under 75 kg
Zaira IRAZIEVATaekwondoWomen`s K42 over 58 kg
MUSTAFA YUSEINOV29.13AthleticsMen Javelin Throw F 55
WASHINGTON ASSIS DO NASCIMENTO11.21AthleticsMen 100 m 46/47
EKATERINA POTAPOVA12.20AthleticsWomen Club Throw F 32/51
VLADISLAV FROLOV34.18AthleticsMen Club Throw F 31/32/51



Silver




NameResultSportsDisciplineRecordClass
Nadejda SYCHOVAArmwrestlingWomen`s ARM2 left hand under 65 kg
Valery SURKOVArmwrestlingMen`s ARM1 left hand under 75 kg
Michail ZVEREVArmwrestlingMen`s ARM1 left hand over 75 kg
Karim SHEHSAIDOVArmwrestlingMen`s ARM1 left hand under 55 kg
Roman KRUGLICOVArmwrestlingMen`s ARM2 left hand under 90 kg
Viktor BRATCHENYAArmwrestlingMen`s ARM2 left hand over 90 kg
Akhlidin KHASANOVArmwrestlingMen`s ARM2 left hand under 70 kg
Alexey KAZANCEVArmwrestlingMen`s ARM2 left hand under 60 kg
TIAGUNOV Viacheslav3:25.04Swimming200 m Freestyle Men S4-S5
JABLONSKA Oliwia2:44.57Swimming200 m Individual Medley Women SМ9-М10
MARIJAN PRESECAN6.64 (761)AthleticsMen shot put 52/53/54
CIPRIAN BARAIAN37.51AthleticsMen javelin 46
Derik SCHUTTE44.65AthleticsMen javelin 42
RUFAT KHABIBULLIN13.19AthleticsMen 100 m 44
Pawel PIOTROWSKI38.62 (881)AthleticsMen javelin 36/37/40
BUTKOVA Natalia3:54.53Swimming200 m Freestyle Women S5
Izbasarov Diias13.19AthleticsMen 100 m 42
KOKAREV Dmitrii4:37.60Swimming200 m Freestyle Men S1-S2
Trunov Vadim11.50 (900)Athletics
Henry Manni16.30AthleticsMen 100 m 34
MARCOS CASTILLO19.56 (711)AthleticsMen 100 m 52/53
MAKAROV Alexander3:38.57Swimming200 m Freestyle Men S3
JUAN VALLADARES15.49AthleticsMen 100 m 54
Vdovin Andrei12.03 (919)AthleticsMen 100 m 37/38
DIODOROVA Anastasia3:21.26Swimming200 m Individual Medley Women SМ5-SМ6
BYUNGJUN SONGTable tennisMen 1-2 class
Kalashian Artem15.64AthleticsMen 100 m т35
YOUNGSOO KIMTable tennisMen 3 class
HRISTYAN STOYANOV4.24.20 (802)AthleticsMen 1500 m 36/37/45/46
Puzanova AnastasiaTable tennisWomen 1-3 class
YING Zhang3:12.65Swimming200 m Individual Medley Women SМ7-SМ8
RODRIGO PARREIRA DA SILVA12.70AthleticsMen 100 m т36
SHU-CHIN HSIAOTable tennisWomen 4-5 class
IVANKA KOLEVA8.19 (1555)AthleticsWomen shot put 55/57
THI TU TRAN4.39AthleticsWomen shot put 54
Sviridova Elena14.27 (1080)AthleticsWomen 100 m 35/36
LYCHKIN Iurii3:07.79Swimming200 m Individual Medley Men SМ5-SМ6
IAKIBCHUK TATIANA4.56 (737)AthleticsWomen shot put 33/34
GLADKOV Andrei2:54.10Swimming200 m Individual Medley Men SМ7
NAIBYS MORILLO13.80 (796)AthleticsWomen 100 m 42/44/46
Alicja FIODOROW12.61AthleticsWomen 100 m 47
BORODAEV Maxim2:42.58Swimming200 m Individual Medley Men SМ8
Lech STOLTMAN11.04AthleticsMen shot put 55
SAMARIN Eduard2:28.53Swimming200 m Individual Medley Men SМ9
Botvich Ivan175 (862)AthleticsMen high jump 44/47
HOSANAGARA NAGARAJEGOWDA169AthleticsMen high jump 42
VAN DUNG PHAN42.66AthleticsMen javelin 44
Aleksi Kirjonen12.54 (1959)AthleticsMen shot put 56-57
BARTASINSKIY Dmitry2:22.98Swimming200 m Individual Medley Men SМ10
Fekolina Zhanna14.88AthleticsWomen 100 m 37
KAZAKHSTAN (Kinakh Sergey, Askar Kuanysh, Daliev Siazbek, Li Dmitriy4:43.21SwimmingRelay 4 х 100 m Freestyle Men
JAPAN (Okabe Honoka, Mizukami Mai, Nakamichi Honoka, Fujiwara Akari5:13.75SwimmingRelay 4 х 100 m Freestyle Women
Maria JUROSZEKArmwrestlingWomen`s ARM2 right hand under 65 kg
Valery SURKOVArmwrestlingMen`s ARM1 right hand over 75 kg
Michail ZVEREVArmwrestlingMen`s ARM1 right hand under 75 kg
Roman KRUGLICOVArmwrestlingMen`s ARM2 right hand over 90 kg
Viktor BRATCHENYAArmwrestlingMen`s ARM2 right hand under 90 kg
Akhlidin KHASANOVArmwrestlingMen`s ARM2 right hand under 70 kg
Pavel DZHEMAZEDINOVArmwrestlingMen`s ARM2 right hand under 60 kg
Karim SHEHSAIDOVArmwrestlingMen`s ARM1 right hand under 55 kg
ILLES Fanni6:31.27Swimming400 m Freestyle Women S6
VENDULA Duskova5:40.00Swimming400 m Freestyle Women S7-S8
TAS Bobato de Souza5:24.71Swimming400 m Freestyle Women S9-S10
LENSKII Viacheslav5:28.53Swimming400 m Freestyle Men S6
SVEN Decaesstecker4:25.55Swimming400 m Freestyle Men S9-S10
LAIJU WEN18.50 (754)AthleticsWomen 100 m 53/54
Zhirnov Andrey56.02AthleticsMen 400 m 36
DINO Sinovcic1:19.44Swimming100 m Backstroke Men S7-S8
WASHINGTON ASSIS DO NASCIMENTO51.13 (931)AthleticsMen 400 m 44/46/47
AKARI Fujiwara1:20.91Swimming100 m Freestyle Women S8
KHOLUKHOEV Magomed2:13.74Swimming100 m Freestyle Men S1-S3
Soloveva Anastasia1.02.72 (835)AthleticsWomen 400 m 37/44/47
GUYOUNG SONGTable tennisMen 4 class
YEN-HUNG LINTable tennisMen 5 class
CHEONSIK LEETable tennisMen 6-8 class
Gilimanova DianaTable tennisWomen 6-10 class
ABDULLA HAYAYEI27.33 (584)AthleticsMen discus 32/33/34
NAIBYS MORILLO31.00 (865)AthleticsWomen javelin 37/44/46/47
Vdovin Andrei54.79AthleticsMen 400 m 35/37
Sapozhnikova Anna4.31 (980)AthleticsWomen long jump 37/42/46/47
NIKITA OBLEPOV9.79 (744)AthleticsMen shot put 32/34
GULIAEVA IRINA4.10.45AthleticsWomen 1500 m 52/53/54
VLADISLAV BARINOV5.81 (949)AthleticsMen long jump 37/38
RODRIGO PARREIRA DA SILVA5.39AthleticsMen long jump 35/36
Khrupin Aleksandr11.31AthleticsMen shot put 33
FANG GAO56.24 (952)AthleticsWomen 400 m 52/53/54
MOHAMED ALHAMMADI52.72 (1009)AthleticsMen 400 m 34/52
SALEM ALSHEHHI51.98 (734)AthleticsMen 400 m 53/54
MIROSLAV MATIC9.15 (740)AthleticsMen discus 51/52
Aleshkin Vadim6.44 (858)AthleticsMen long jump 42/44
BORODAEV Maxim4:52.48Swimming400 m Freestyle Men S7-S8
KASHINSKIY Aleksandr3:14.80-420 POINTSwimming150 m Individual Medley Men SМ1-SМ4
STIKHOENKO Viadislava2:58.19Swimming100 m Backstroke Women S1-S2
YAJING Huang1:24.21Swimming100 m Backstroke Women S6-S7
SOGOMONIAN Kseniia1:25.09Swimming100 m Backstroke Women S8
HONOKA Okabe1:22.73Swimming100 m Backstroke Women S9-S10
KOKAREV Dmitrii2:08.72Swimming100 m Backstroke Men S1-S2
LYCHKIN Iurii1:25.99Swimming100 m Backstroke Men S6
ANDREY Pereira garbe1:08.48Swimming100 m Backstroke Men S9
PYTKOV ALEKSANDR37.94 (1581)AthleticsMen discus 56/57
GRIGORYEV Dmitry1:04.56Swimming100 m Backstroke Men S10
GUOFEN Meng1:47.92-739 POINTSwimming100 m Freestyle Women S1-S5
YAJING Huang1:14.55Swimming100 m Freestyle Women S6-S7
TAS Bobato de Souza1:05.45Swimming100 m Freestyle Women S9-S10
YINAN Wang1:02.36Swimming100 m Freestyle Men S8
YAZHU Feng4:47.10-125 POINTSwimming200 m Freestyle Women S1-3
BARTASINSKIY Dmitry0:56.60Swimming100 m Freestyle Men S10
SAMARIN Eduard1:00.08Swimming100 m Freestyle Men S9
HANHUA Li0:53.00Swimming50 m Backstroke Men S3
SAMARIN Eduard1:22.94Swimming100 m Breaststroke Men SВ8
TIAGUNOV Viacheslav1:30.05Swimming100 m Freestyle Men S4-S5
GULIAEVA IRINA36.69AthleticsWomen 200 m T 52/54
Tuomas Manni32.20AthleticsMen 200 m T 34
Safronov Dmitrii28.26AthleticsMen 200 m T 35
Poroshin Andrei24.15 (831)AthleticsMen 200 m T 37/38
Karpov IVANTable tennisMen 9-10 class
KASHINSKIY Aleksandr54.12Swimming50 m Backstroke Men S4
RODRIGO PARREIRA DA SILVA26.13AthleticsMen 200 m T 36
MARYAM ALMATROOSHI8.41 (705)AthleticsWomen Shot Put F 40/41/44/46
Bronskaia Aida8.35 (798)AthleticsWomen Shot Put F 36/37
Sviridova Elena29.52 (1058)AthleticsWomen 200 m T 35/36/37/38
XIAHONG WANG30.38 (821)AthleticsWomen 200 m T 44/46/47
Pawel PIOTROWSKI36.12 (893)AthleticsMen Discus Throw F 35/36/37
DMITRI BIBILOV13.12 (532)AthleticsMen Javelin Throw F 33/34/54
SALEM ALSHEHHI29.53 (638)AthleticsMen 200 m T 52/53/54
Mikhal"kov Piotr24.56 (812)AthleticsMen 200 m T 42/44
DINO Sinovcic1:15.22Swimming100 m Freestyle Men S7
Arefyev Artem2.15.466 (862.164)AthleticsMen 800 m T 36/37/45/46
DIODOROVA Anastasia0:40.11 - 726 POINTSwimming50 m Butterfly Women S1-S7
MOLKOV Aleksandr0:52.54 - 270 POINTSwimming50 m Butterfly Men S1-S5
SUYASH NARAYAN Jadhav0:33.77Swimming50 m Butterfly Men S6-S7
ALEKSANDR PYTKOV31.93 (1407)AthleticsMen Javelin Throw F 56/57
ILLES Fanni1:51.42Swimming100 m Breaststroke Women SВ4-SВ5
SVETLANA KONOVALOVA3.00.35 (167)AthleticsWomen 800 m T 53/54
VENDULA Duskova1:52.91Swimming100 m Breaststroke Women SВ6-SВ7
WOZNIAK Paulina1:26.14Swimming100 m Breaststroke Women SВ8-SВ9
CHEBOTAREV Victor1:26.20Swimming100 m Breaststroke Men SВ7
LYCHKIN Iurii1:34.22Swimming100 m Breaststroke Men SВ4-SВ5
MATIJA SOLUP21 (459)AthleticsMen Discus Throw F 40/41
MEJSNER Piotr1:42.55Swimming100 m Breaststroke Men SВ6
MOHAMMED ALSHEHHI1.58.12 (844)AthleticsMen 800 m T 34/53/54
China (Chen Minyi, Ai Xinliang)153ArcheryCompound Open Mixed Team
SURJEET SINGH11.06AthleticsMen Shot Put F 42
Russia (Khutakov Sergei, Tsydendorzhiev Bato, Ziapaev Anton)4ArcheryRecurve Men Open Team
BUGAENKO Aleksei1:11.30Swimming100 m Breaststroke Men SВ9
Lesnykh Alexey13.44AthleticsMen Shot Put F 37
RAVIL MANSURBAYEV37.44 (846)AthleticsMen Discus Throw F 44/46
Russia (Zubar Aleksandr, Ramazanov Ruslan, Diktovannyi Mikhail)213ArcheryCompound Men Open Team
Sviridov Vladimir15.24 (1074)AthleticsMen Shot Put F 35/36
AISHAH ALKHAALDI10.02 (588)AthleticsWomen Discus Throw F 32/33/34/51
YAZHU Feng1:04.59 - 928 POINTSwimming50 m Backstroke Women S1-S5
TIAGUNOV Viacheslav0:47.76Swimming50 m Backstroke Men S5
SAMARIN Eduard1:03.37Swimming100 m Butterfly Men S8-S9
KARDO Ploomipuu1:04.01Swimming100 m Butterfly Men S10
RYABOVA Nina1:10.64Swimming100 m Butterfly Women S8-S10
Vladislav KRICHFALUSHIYTaekwondoMen`s K42 under 61 kg
Vitalii NAZARENKOTaekwondoMen`s K44 under 75 kg
Askhat AKMATOVTaekwondoMen`s K44 under 61 kg
Davaachuluu TSERENDOLGORTaekwondoMen`s K43 under 61 kg
Ivan MIKULICTaekwondoMen`s K44 over 75 kg
YAPING FENG16.81 (1426)AthleticsWomen Javelin Throw F 56/57
AISHAH ALKHAALDI8.99 (744)AthleticsWomen Javelin Throw F 33/34/54
WASHINGTON ASSIS DO NASCIMENTO22.64AthleticsMen 200 m T 47
ZHURAVLEV Ilia1:20.00Swimming100 m Freestyle Men S6
KOKAREV Dmitrii1:01.92Swimming50 m Backstroke Men S1-S2
DIODOROVA Anastasia0:39.69Swimming50 m Freestyle Women S5-S6
PALIAN Ani0:33.34Swimming50 m Freestyle Women S7-S8
JABLONSKA Oliwia0:30.34Swimming50 m Freestyle Women S9-S10
MIRZOEVI Shami1:08.69Swimming50 m Freestyle Men S1-S2
MAKAROV Alexander0:51.50Swimming50 m Freestyle Men S3
JUAN Bai0:48.62 - 632 POINTSwimming50 m Freestyle Women S1-S4
STEPANIDA ARTAKHINOVA138ArcheryWomen’s Individual Compound Open
KALINA Andrei0:27.70Swimming50 m Freestyle Men S9
MUSTAFAEV Eskender0:40.81Swimming50 m Freestyle Men S4
CHERNIAEV Dmitrii0:39.71Swimming50 m Freestyle Men S5
XINLIANG AI141ArcheryMen’s Individual Compound Open
ZHURAVLEV Ilia0:34.98Swimming50 m Freestyle Men S6
GLADKOV Andrei0:29.61Swimming50 m Freestyle Men S7
CHAU VUONG35.58AthleticsMen Discus Throw F 42
FLORIN COJOC6.07AthleticsMen Long Jump F 46
YINAN Wang0:26.92Swimming50 m Freestyle Men S8
DONGSUB KOO123ArcheryMen’s Individual W1
BARTASINSKIY Dmitry0:25.95Swimming50 m Freestyle Men S10
RUSSIA (TORSUNOV, KALASHIN, BARINOV, KOZAEV)47.64AthleticsMen Relay 4х100 m T 35/38
PIN XIU Yip2:47.63 - 77 POINTSwimming50 m Breaststroke Women SВ1-SВ3
TIMOSHENKO Andrei1:03.81 - 438 POINTSwimming50 m Breaststroke Men SВ1-SВ3
RAVIL MANSURBAYEV13.39 (854)AthleticsMen Shot Put F 42/44/46
China (Zhang Ying, Song Lingling, Lu Dong, Huang Yajing)5:58.14SwimmingMedley Relay 4 х 100 m Women
MUSTAFA YUSEINOV35.58AthleticsMen Discus Throw F 55
Dushkin Dmitry10.44 (722)AthleticsMen Shot Put F 40/41
Kazakhstan (Yeryomenko Mikhail, Kinakh Sergey, Askar Kuanysh, Li Dmitriy)5:12.45SwimmingMedley Relay 4 х 100 m Men
SERGEI KHUTAKOV2ArcheryMen’s Individual Recurve Open
HUILI HUANG2ArcheryWomen’s Individual Recurve Open
KELLY BARRETO PEIXOTO18.68 (654)AthleticsWomen Discus Throw F 36/37/40/41/44/46
SEMENOVA NADEGHDA14.40 (2071)AthleticsWomen Discus Throw F 54/55/57
Elena BELIAEVATaekwondoWomen`s K44 under 58 kg
Amy TRUESDALETaekwondoWomen`s K44 over 58 kg
Sakinat MAGOMADOVATaekwondoWomen`s K44 under 49 kg
Spartak GAZZAEVTaekwondoMen`s K42 over 75 kg
Lukman-Khakim ISTAMILOVTaekwondoMen`s K42 under 75 kg
Ayse Dudu KARATAYTaekwondoWomen`s K42 over 58 kg
RAMUNAS VERBAVICIUS25.62AthleticsMen Javelin Throw F 55
Trunov Vadim11.5AthleticsMen 100 m 46/47
EVGENY DEMIN30.54AthleticsMen Club Throw F 31/32/51



Bronze




NameResultSportsDisciplineRecordClass
Alena KYSHTYMOVAArmwrestlingWomen`s ARM2 left hand under 65 kg
Aybulat KUNALIEVArmwrestlingMen`s ARM1 left hand under 75 kg
Sergey VOLHOVSKIYArmwrestlingMen`s ARM1 left hand over 75 kg
Harut MKHITARYANArmwrestlingMen`s ARM1 left hand under 55 kg
Akmal QODIROVArmwrestlingMen`s ARM2 left hand under 90 kg
Aleksandr IZOTOVArmwrestlingMen`s ARM2 left hand over 90 kg
Kurban SULEYMANOVArmwrestlingMen`s ARM2 left hand under 70 kg
Niyas IZMAILOVArmwrestlingMen`s ARM2 left hand under 60 kg
BITKIN Andrei3:26.51Swimming200 m Freestyle Men S4-S5
WOZNIAK Paulina3:48.66Swimming200 m Individual Medley Women SМ9-М10
IGOR ROGOV7.57 (734)AthleticsMen shot put 52/53/54
ANDRIUS SKUJA34.84AthleticsMen javelin 46
DECHKO OVCHAROV42.62AthleticsMen javelin 42
SERGEY TSKHOVREBOV17.68AthleticsMen 100 m 44
Shkulka Yan29.94 (624)AthleticsMen javelin 36/37/40
KAZARINA Liubov4:36.20Swimming200 m Freestyle Women S5
IVICA BALOG14.73AthleticsMen 100 m 42
Maciej KESICKI11.71 (865)Athletics
MIRZOEVI Shami5:11.88Swimming200 m Freestyle Men S1-S2
Tuomas Manni16.79AthleticsMen 100 m 34
IGOR BERDENNIKOV22.26 (300)AthleticsMen 100 m 52/53
KHOLUKHOEV Magomed4:36.67Swimming200 m Freestyle Men S3
YANG HU16.38AthleticsMen 100 m 54
Poroshin Andrei11.92 (837)AthleticsMen 100 m 37/38
DEVIATOVA Irina3:50.87Swimming200 m Individual Medley Women SМ5-SМ6
BUPKI SHINTable tennisMen 1-2 class
MANSUR DURZHUBAYEV17.14AthleticsMen 100 m т35
MURAT JAPABAYEVTable tennisMen 3 class
VARFOLOMEEV LEONID4.40.74 (774)AthleticsMen 1500 m 36/37/45/46
GALIYA BESPALAYATable tennisWomen 1-3 class
PALIAN Ani3:15.95Swimming200 m Individual Medley Women SМ7-SМ8
Chelnokova IrinaTable tennisWomen 4-5 class
SEMENOVA NADEGHDA6.31 (1452)AthleticsWomen shot put 55/57
MANJULA2.49AthleticsWomen shot put 54
Sakhibzadaeva Aygyul15.12 (963)AthleticsWomen 100 m 35/36
VIT Sasek4:27.36Swimming200 m Individual Medley Men SМ5-SМ6
IVANOVA DARIA6.28 (656)AthleticsWomen shot put 33/34
SUYASH NARAYAN Jadhav2:59.13Swimming200 m Individual Medley Men SМ7
XIAHONG WANG15.06 (780)AthleticsWomen 100 m 42/44/46
Soloveva Anastasia13.37AthleticsWomen 100 m 47
CHEBOTAREV Victor2:57.90Swimming200 m Individual Medley Men SМ8
RAMUNAS VERBAVICIUS10.00AthleticsMen shot put 55
KRISTIJAN Vincetic2:31.41Swimming200 m Individual Medley Men SМ9
FLORIN COJOC170 (837)AthleticsMen high jump 44/47
JAROSLAWSKI MARCEL148AthleticsMen high jump 42
RUFAT KHABIBULLIN36.00AthleticsMen javelin 44
PYTKOV ALEKSANDR11.59 (1660)AthleticsMen shot put 56-57
BUGAENKO Aleksei2:23.60Swimming200 m Individual Medley Men SМ10
LANGER MARTA15.00AthleticsWomen 100 m 37
KOZAEV GEORGIY12.90AthleticsMen 100 m т36
CHINA (Li Hanhua, Liu Xiaobing, Wang Yinan, Song Maodang4:55.85SwimmingRelay 4 х 100 m Freestyle Men
CHINA (Song Lingling, Zhang Ying, Lu Dong, Huang Yajing)5:20.33SwimmingRelay 4 х 100 m Freestyle Women
Alena KYSHTYMOVAArmwrestlingWomen`s ARM2 right hand under 65 kg
Aybulat KUNAPIYEVArmwrestlingMen`s ARM1 right hand over 75 kg
Rafael HAIRUTDINOVArmwrestlingMen`s ARM1 right hand under 75 kg
Akmal QODIROVArmwrestlingMen`s ARM2 right hand over 90 kg
Roman SEDYHArmwrestlingMen`s ARM2 right hand under 90 kg
Tornike ALBUTASHVILIArmwrestlingMen`s ARM2 right hand under 70 kg
Alexey KAZANCEVArmwrestlingMen`s ARM2 right hand under 60 kg
Roman KAMERCELArmwrestlingMen`s ARM1 right hand under 55 kg
NATALYA Zvaygintseva7:04.15Swimming400 m Freestyle Women S6
MIKI Kamada5:42.14Swimming400 m Freestyle Women S7-S8
SOBCZAK Katarzyna5:27.71Swimming400 m Freestyle Women S9-S10
GANECHKIN Konstantin6:32.90Swimming400 m Freestyle Men S6
KALINA Andrei4:28.65Swimming400 m Freestyle Men S9-S10
GULIAEVA IRINA18.71 (691)AthleticsWomen 100 m 53/54
Arefyev Artem58.45AthleticsMen 400 m 36
ANTE Rada1:20.87Swimming100 m Backstroke Men S7-S8
WILLY MARTINEZ54.19 (822)AthleticsMen 400 m 44/46/47
MIKI Kamada1:23.10Swimming100 m Freestyle Women S8
KOKAREV Dmitrii2:16.00Swimming100 m Freestyle Men S1-S3
XIAHONG WANG1.14.20 (682)AthleticsWomen 400 m 37/44/47
Sokolov AlexandrTable tennisMen 4 class
MAODANG Song1:07.49Swimming100 m Freestyle Men S8
CHASOO KANGTable tennisMen 5 class
Shlyndrov ArseniiTable tennisMen 6-8 class
GABRIELA CONSTANTINTable tennisWomen 6-10 class
NIKITA OBLEPOV24.7 (528)AthleticsMen discus 32/33/34
MARYAM ALMATROOSHI30.10 (840)AthleticsWomen javelin 37/44/46/47
BEIBARS BOLAT1.08.42AthleticsMen 400 m 35/37
LANGER MARTA4.29 (975)AthleticsWomen long jump 37/42/46/47
ABDULLA HAYAYEI8.71 (662)AthleticsMen shot put 32/34
SVETLANA KONOVALOVA4.31.72AthleticsWomen 1500 m 52/53/54
Poroshin Andrei5.77 (924)AthleticsMen long jump 37/38
MARCIN MIELCZAREK5.11AthleticsMen long jump 35/36
DMITRI BIBILOV7.57AthleticsMen shot put 33
Amanda Kotaja57.97 (893)AthleticsWomen 400 m 52/53/54
Tuomas Manni57.14 (853)AthleticsMen 400 m 34/52
VITALIY MARCHENKO1.00.51 (490)AthleticsMen 400 m 53/54
SERGEI TIKHONOV8.88 (718)AthleticsMen discus 51/52
Maciej LEPIATO6.30 (839)AthleticsMen long jump 42/44
GLADKOV Andrei4:57.53Swimming400 m Freestyle Men S7-S8
KHOLUKHOEV Magomed4:02.26-308 POINTSwimming150 m Individual Medley Men SМ1-SМ4
ZSANETT Adami3:09.74Swimming100 m Backstroke Women S1-S2
DIODOROVA Anastasia1:27.61Swimming100 m Backstroke Women S6-S7
ANEZKA Floriankova1:30.44Swimming100 m Backstroke Women S8
MAMLINA Natalia1:22.93Swimming100 m Backstroke Women S9-S10
DANILENKO Vladimir2:28.72Swimming100 m Backstroke Men S1-S2
MIKHAIL Yeryomenko1:30.85Swimming100 m Backstroke Men S6
KRISTIJAN Vincetic1:10.28Swimming100 m Backstroke Men S9
YANG ZHANG37.35 (1556)AthleticsMen discus 56/57
SVEN Decaesstecker1:08.15Swimming100 m Backstroke Men S10
JUAN Bai1:44.25Swimming100 m Freestyle Women S1-S5
LINGLING Song1:18.83Swimming100 m Freestyle Women S6-S7
WOZNIAK Paulina1:09.39Swimming100 m Freestyle Women S9-S10
MOLCHANOVA Iulia5:39.24 - 65 POINTSwimming200 m Freestyle Women S1-3
BUGAENKO Aleksei0:57.79Swimming100 m Freestyle Men S10
SKALIUKH Alexander1:00.20Swimming100 m Freestyle Men S9
SIYAZBEK Daliyev1:25.02Swimming100 m Freestyle Men S6
BELIAEV Aleksandr0:57.34Swimming50 m Backstroke Men S3
BARTNIK Mateusz1:27.57Swimming100 m Breaststroke Men SВ8
MUSTAFAEV Eskender1:37.33Swimming100 m Freestyle Men S4-S5
YU-LIEN CHEN37.28AthleticsWomen 200 m T 52/54
MOHAMMED ALSHEHHI32.92AthleticsMen 200 m T 34
MANSUR DURZHUBAYEV37.48AthleticsMen 200 m T 35
TALGAT EREKEYEVTable tennisMen 9-10 class
MUSTAFAEV Eskender0:55.64Swimming50 m Backstroke Men S4
AMANAT KALKAYEV26.94 (704)AthleticsMen 200 m T 37/38
KOZAEV GEORGIY26.35AthleticsMen 200 m T 36
ULIANA PODPALNAYA4.85 (492)AthleticsWomen Shot Put F 40/41/44/46
SONIIA EL KATAEB5.88 (562)AthleticsWomen Shot Put F 36/37
Sapozhnikova Anna29.42 (958)AthleticsWomen 200 m T 35/36/37/38
Soloveva Anastasia28.07 (801)AthleticsWomen 200 m T 44/46/47
MINDAUGAS BILIUS46.06 (840)AthleticsMen Discus Throw F 35/36/37
VAN TUNG VO21.32 (518)AthleticsMen Javelin Throw F 33/34/54
VITALIY MARCHENKO30.00 (612)AthleticsMen 200 m T 52/53/54
MINDAUGAS BERNOTAS27.64 (791)AthleticsMen 200 m T 42/44
ANTE Rada1:17.31Swimming100 m Freestyle Men S7
HRISTYAN STOYANOV2.02.385 (851.207)AthleticsMen 800 m T 36/37/45/46
PALIAN Ani0:38.59 - 672 POINTSwimming50 m Butterfly Women S1-S7
CHERNIAEV Dmitrii0:56.72 - 215 POINTSwimming50 m Butterfly Men S1-S5
GLADKOV Andrei0:33.98Swimming50 m Butterfly Men S6-S7
YANG ZHANG31.87 (1404)AthleticsMen Javelin Throw F 56/57
DEVIATOVA Irina2:02.50Swimming100 m Breaststroke Women SВ4-SВ5
GULIAEVA IRINA3.15.10 (78)AthleticsWomen 800 m T 53/54
PAVLOVA Mariia2:07.39Swimming100 m Breaststroke Women SВ6-SВ7
KUZNETSOVA Ulyana1:33.90Swimming100 m Breaststroke Women SВ8-SВ9
BORODAEV Maxim1:28.56Swimming100 m Breaststroke Men SВ7
CHERNIAEV Dmitrii1:52.99Swimming100 m Breaststroke Men SВ4-SВ5
GANGONDANAHALLI HANUMAIAH14.05 (317)AthleticsMen Discus Throw F 40/41
KOTARO Togashi2:02.32Swimming100 m Breaststroke Men SВ6
Tuomas Manni2.07.73 (705)AthleticsMen 800 m T 34/53/54
DECHKO OVCHAROV11.01AthleticsMen Shot Put F 42
SVEN Decaesstecker1:14.00Swimming100 m Breaststroke Men SВ9
DONATAS DUNDZYS13.09AthleticsMen Shot Put F 37
ANDRIUS SKUJA35.61 (805)AthleticsMen Discus Throw F 44/46
Tomasz PAULINSKI12.56 (1015)AthleticsMen Shot Put F 35/36
MIRZOEVI Shami2:09.68Swimming50 m Backstroke Men S1-S2
PIN XIU Yip1:04.80 - 919 POINTSwimming50 m Backstroke Women S1-S5
THURAYA ALZAABI13.06 (518)AthleticsWomen Discus Throw F 32/33/34/51
MATZ Topkin0:48.06Swimming50 m Backstroke Men S5
KRISTIJAN Vincetic1:03.74Swimming100 m Butterfly Men S8-S9
BUGAENKO Aleksei1:05.03Swimming100 m Butterfly Men S10
WOZNIAK Paulina1:18.26Swimming100 m Butterfly Women S8-S10
Evgenii ALIFIRENKOTaekwondoMen`s K42 under 61 kg
Shinebayar BATBAYARTaekwondoMen`s K42 under 61 kg
Georgii KUPEEVTaekwondoMen`s K44 under 75 kg
Hasim CELIKTaekwondoMen`s K44 under 75 kg
Enkhtuvshinzaya OYUNSERENTaekwondoMen`s K44 under 61 kg
Ismail IBRAGIMOVTaekwondoMen`s K44 under 61 kg
THI LAN THANH NGO14.02 (1336)AthleticsWomen Javelin Throw F 56/57
Ankhbayar GANKHUUTaekwondoMen`s K44 over 75 kg
Zinutdin ATAEVTaekwondoMen`s K44 over 75 kg
IVANOVA DARIA10.99 (428)AthleticsWomen Javelin Throw F 33/34/54
Trunov Vadim22.89AthleticsMen 200 m T 47
DEVIATOVA Irina0:42.96Swimming50 m Freestyle Women S5-S6
SOGOMONIAN Kseniia0:33.51Swimming50 m Freestyle Women S7-S8
TAS Bobato de Souza0:30.72Swimming50 m Freestyle Women S9-S10
DANILENKO Vladimir1:10.68Swimming50 m Freestyle Men S1-S2
BELIAEV Aleksandr1:02.29Swimming50 m Freestyle Men S3
YAZHU Feng1:05.47 - 559 POINTSwimming50 m Freestyle Women S1-S4
NONA ALEKSANDROVA134ArcheryWomen’s Individual Compound Open
SKALIUKH Alexander0:28.01Swimming50 m Freestyle Men S9
KASHINSKIY Aleksandr0:55.34Swimming50 m Freestyle Men S4
BITKIN Andrei0:44.43Swimming50 m Freestyle Men S5
OUKSOO LEE143ArcheryMen’s Individual Compound Open
GLADIN Vladislav0:35.69Swimming50 m Freestyle Men S6
EFROSININ Egor0:32.54Swimming50 m Freestyle Men S7
WESLEY SILVA RODRIGUES DA CRUZ32.50AthleticsMen Discus Throw F 42
DENIS TEN125ArcheryMen’s Individual W1
RENNY PACHECO5.98AthleticsMen Long Jump F 46
BORODAEV Maxim0:28.41Swimming50 m Freestyle Men S8
BUGAENKO Aleksei0:26.03Swimming50 m Freestyle Men S10
AVTUKHOVA Margarita4:00.73 - 38 POINTSwimming50 m Breaststroke Women SВ1-SВ3
KUMBAR THIMMAMMA1:11.37 - 313 POINTSwimming50 m Breaststroke Men SВ1-SВ3
ANDRIUS SKUJA12.54 (799)AthleticsMen Shot Put F 42/44/46
ANTON ZIAPAEV7ArcheryMen’s Individual Recurve Open
Japan (Okabe Honoka, Mizukami Mai, Matsui Yuzuka, Fujiwara Akari)6:02.82SwimmingMedley Relay 4 х 100 m Women
ALEKSANDR SPITCIN32.68AthleticsMen Discus Throw F 55
Shkulka Yan8.38 (580)AthleticsMen Shot Put F 40/41
China (Liu Xiaobing, Song Maodang, Wang Yinan, Li Yanhua)5:16.03SwimmingMedley Relay 4 х 100 m Men
ZHUO YAN2ArcheryWomen’s Individual Recurve Open
MARYAM ALMATROOSHI24.56 (583)AthleticsWomen Discus Throw F 36/37/40/41/44/46
SIHAM ALRASHEEDY22.06 (1502)AthleticsWomen Discus Throw F 54/55/57
Sita BHANDARITaekwondoWomen`s K44 under 58 kg
Mariyam SALIMGAREEVATaekwondoWomen`s K44 under 58 kg
Gamze GURDALTaekwondoWomen`s K44 over 58 kg
Ranjana DHAMITaekwondoWomen`s K44 under 49 kg
Alexander POLISHUKTaekwondoMen`s K42 over 75 kg
Mahmoud JAFARZADEHTaekwondoMen`s K42 over 75 kg
Yasar Sami GOKBABATaekwondoMen`s K42 under 75 kg
Viktor ALEXANDROVTaekwondoMen`s K42 under 75 kg
GEORGI KIRYAKOV22.25AthleticsMen Javelin Throw F 55
Maciej KESICKI11.71AthleticsMen 100 m 46/47
ANDREY SACHKOV21.90AthleticsMen Club Throw F 31/32/51